Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Nevşehir’de

tarafından
15
Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Nevşehir’de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ” Mehmet Savran Başkanım, bir Nevşehir sevdalısı olarak, bu şehre emeğini ortaya koyan çok kıymetli bir yol arkadaşımız. Nevşehir’in bir kez daha bu kez görevi AK Belediyecilik vizyonu ile Mehmet başkanımıza vereceğine inanıyorum.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Nevşehir’e geldi. Nevşehir deki bir otelin konferans salonunda kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Işıkhan, birlik ve beraberlik ruhuyla Türkiye yi çalışma hayatı ve küresel anlamda hak ettiği konuma taşımak için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Son dönemlerde ekonomi ve çalışma hayatında olumlu veriler elde edildiğini vurgulayan Işıkhan, şöyle konuştu:

“202 yılında işsizlik oranı 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine geriledi. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi. İşsiz sayısı 202 yılında, bir önceki yıla göre 18 bin kişi azaldı. Hem kadın hem genç hem de toplam istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı son 22 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. Geçtiğimiz yıl özelinde baktığımızda, 202 yılında toplam istihdam edilenlerin sayısı 880 bin kişi artarak 1 milyon 62 bine ulaşmıştır. Türkiye ekonomisinde 2005 yılına göre 12 milyon 275 bin kişilik yeni istihdam meydana gelmiştir. Yıllar içerisinde işsizlik oranının azalması noktasındaki olumlu ivme 202 yılında da devam etmiş, istihdam oranımız bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak yüzde 48, olarak gerçekleşmiştir. 2005 yılından 202 yılına gelindiğinde ise istihdam oranı 8, puan artmıştır.”​​​​​​​

Türkiye ekonomisinin 202 yılında yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduğunu dile getiren Işıkhan, dolar bazında milli gelirin, Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştığını, kişi başına milli gelirin ise 1 bin 110 dolarla tarihin en yüksek düzeyini gördüğünü söyledi.

1 Mart ta yapılacak seçimin ardından İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm şehirlerin gerçek belediyeciliğe kavuşacağını ümit ettiğini belirten Işıkhan, AK Parti Nevşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Savran a destek istedi.

Işıkhan, “İnşallah 1 Mart’ta Nevşehir’de, merkezde ve tüm ilçelerinde gerçek belediyecilikle yola devam edeceğine inanıyorum. Mehmet Savran başkanım, bir Nevşehir sevdalısı olarak, bu şehre emeğini ortaya koyan çok kıymetli bir yol arkadaşımız. Nevşehir’in bir kez daha bu kez görevi AK Belediyecilik vizyonu ile Mehmet başkanımıza, vereceğine inanıyorum. Bu şehre, Mehmet başkan gibi çalışan, üreten, geliştiren yönetimler yakışır.” diye konuştu.

Bakan Işıkhan, daha sonra AK Parti Nevşehir İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek burada partilerle bir araya geldi.

Kaynak:Nevşehir Belediyesi